Ukázky a studie
Co je GIS
Co je vlastně GIS?
Geografický informační systém GIS je IT systém pro získávání, ukládání, analýzu a vizualizaci dat, která mají prostorový vztah k povrchu Země. Geodata, se kterými GIS pracuje, jsou definována svou geometrií, topologií, atributy a dynamikou.
Představení pojmu GIS
Většina objektů, jevů a činností reálného světa se vztahuje k některému místu zemského povrchu (např. dům, pozemek, les, silnice) nebo má vztah k některému objektu na zemském povrchu (dům je postaven na určitém pozemku). Tyto objekty se vyskytují v daném prostoru společně s mnoha dalšími objekty a navzájem se ovlivňují (např. leteckou dopravou jsou postiženi obyvatelé okrajové části města v domech do určité vzdálenosti). Proto znalost umístění a vzájemných prostorových souvislostí mezi objekty je velmi významná a může sehrát důležitou roli v řadě oborů lidské činnosti. GIS se uplatňuje všude od návrhu umístění benzinové stanice, spádovosti školského zařízení, až po návrh rozvoje města, případně sledování vývoje krajiny v čase.
V praxi to znamená, že je nezbytné mít zaznamenána data v podobě údajů o objektu (klasické databáze, tabulky, textové editory, archivní výkresy) a současně i údaje o jeho poloze dané zeměpisnými souřadnicemi. Tomuto typu dat říkáme geografická (nebo prostorová) data a počítačový systém, který s těmito daty pracuje, je geografický informační systém.
Proč dnes GIS představuje konkurenční výhodu?
Tradiční databáze nebo tabulkový procesor dokáže odpovědět poze na jednoduché dotazy typu: jaký je počet obyvatel v obci?, které pozemky jsou ve vlastnictví města?, jaký je věk nejstaršího občana?, atd. Na tyto dotazy stačí provést výběr v databázi a odpověď má uživatel ihned k dispozici v přehledné tabulce.
Proč tedy potřebujeme geografický informační systém? Protože v praxi se často setkáváme s potřebou získat odpověď i na složitější otázky, jako např. kolik měst s počtem obyvatel nad 5 000 leží do vzdálenosti 100km od Prahy a jaký je průměrný věk obyvatel v každém z nich?, jaký je průměrný sklon každého pozemku většího než 5 hektarů v katastrálním území Nová ves?, atd.
Povšimněte si, že v těchto otázkách jsou kombinovány dotazy na vlastnosti objektů s dotazy na jejich polohu a jejich vztah k dalším objektům. Pro zodpovězení těchto otázek je již třeba použít specializovaný program GIS.
GIS tyto otázky dokáže vyřešit právě proto, že má nejen mnohem rozsáhlejší možnosti pro práci s údaji o poloze jednotlivých objektů, ale také umí pracovat s údaji o jejich vzájemných prostorových vztazích neboli topologií. A navíc GIS podá tazateli odpověď vždy formou přehledné mapy a ne směsi čísel textů a tabulek.
Praktické využití GIS
Praktické užití GIS je velmi různorodé. Dnes je GIS běžně užívám v široké škále oborů lidské činnosti: ve státní správě (evidence majetku, parcel, nemovitostí), plánování dopravy (sledování pohybu vozidel, jízdní řády), k prezentaci projektů a firem pomocí statických nebo interaktivních map, ke správě a prezentaci chráněných krajinných oblastí, v kartografii (digitální zpracování map), k marketingovým analýzám (např. analýzy trhu, spádové oblasti), v ekologii (vývoj krajiny, odpady, přehled o ekosystémech), zemědělství a lesnictví, modelování dynamických jevů (např. hydrologické modelování, modelování eroze), v integrovaném záchraném systému (hasiči, policie), v armádě (modelování činnosti vojsk, pohybu objektů), atd.
Pro funkčnost takového systému je důležité zabezpečit dostatečné množství kvalitních dat, zajistit jejich správu a následnou aktualizaci. Proto GIS v širším smyslu slova představuje nejen počítačový program (většinou celý systém programů), ale i další náležitosti, tj. veškeré potřebné technické vybavení, potřebná data, způsob jejich získávání a správy a odborné konzultace, školení a příslušně vyškolený tým odborníků.